Je možné podnikat svobodně?

Znáte ten pocit, když víte, že zítra je ten DEN... ráno budíček, obléknout se, šup na cestu do práce a vám se taaaaak nechce… a to vše, aby tam člověk „zabil“ ten ČAS, dostal za to zaplaceno dostatečně natolik, že poplatí co je třeba, možná něco málo ušetří a pak přesně to samé znova dokolečka. Takhle jsem kdysi fungovala a jistě se s tím hodně lidí ztotožní.

Lidé pracují od nevidím do nevidím, směňují svůj drahocenný čas za peníze v práci, kterou většina z nich nemá už ani ráda a do práce se nejen v pondělí zrovna moc netěší. Kdo je zcela spokojený, patří bohužel do menšiny a já bych ráda inspirovala právě všechny ty, kteří se třeba ještě hledají, stejně jako dřív já.

Od základky jsem toužila po tom stát se delegátkou a tuto vysněnou práci jsem si i splnila. Byla o něco zábavnější, než práce v době, kdy jsem rok po maturitě žila v Praze. Netrvalo ale dlouho a poznala jsem, že to není tak úžasné, jak jsem si původně myslela. Naivní růžové brýle vybledly a obrátily se směrem k realitě…. zase ten nekonečný kolotoč a stereotyp. V hloubi duše jsem toužila po něčem víc… po svobodě … ČASOVÉ SVOBODĚ.

Chtěla jsem mít více času si život užívat, cestovat, dělat to, co mě doopravdy baví, mít čas na rodinu, koníčky, namísto věčného shonu od měsíce k měsíci, práce na někoho jiného a v neposlední řadě i čerpání dovolené, jen když to zrovna „půjde“.

A tak jsem začala podnikat s další naivní představou, že budu pánem svého času a finanční ohodnocení nebude záviset na mém zaměstnavateli. Celý příběh by byl na dlouhé vyprávění, tak to zestručním a musím říct, že jsem se v jeden moment cítila jako zaměstnancem ve své vlastní firmě. Ocitla jsem se v pozici, kdy nevlastním svůj byznys já, nýbrž on vlastní mě! Splácení investice, měsíční nájem, otevírací doba, zaměstnanci, fixní náklady a další klasické podnikatelské starosti každodenního života, byly pro mě v určité chvíli doslova peklo.

Sama sebe jsem se pak ptala: „A co sis vlastně myslela? Vždyť jsi z podnikatelské rodiny a víš, jak to přece chodí.“

Ve společnosti stále přetrvává názor, že „podnikatel se asi má,“ ale kdo to nezažil na vlastní kůži, opravdovou realitu podnikání mnohdy nepochopí. Podnikatel možná má výšší příjmy (zdaleka ne vždy), ale k čemu to je, když nemá ČAS si je užít? Třešnička na dortu je hlava plná starostí. Jako zaměstnanec jsem aspoň chodila domů s více-méně čístou hlavou, u delegátství teda vůbec ne. Je to však jen špička ledovce, jde o mnohem víc. Jde o princip a tím je SVOBODA. A tak jsem dobrovolně ukončila svou dráhu ustarané podnikatelky.

Dnes sice opět podnikám, ale s radostí a bez zaměstnanců, fixních nákladů, otevírací doby a hlavně bez všech dalších vyčerpávajících starostí. Je mi jedno, kde se nacházím, moje podnikání stále funguje a roste, ať jsem kdekoliv. Jsem svobodná a ten pocit bych přála ze srdce všem. Začátky byly dost náročné a na to je třeba se připravit… stojí to ale maximálně za to. Know how jak na to předávám v konkrétní podnikatelské komunitě, kde je vše zdarma a proto si vybírám, komu čas věnuji. Dveře jsou otevřené všem, kteří touží po něčem víc. Pokud vás to intuitivně láká, napište mi na FB

Chci vám tím každopádně říct, že pokud taky hledáte nezávislost, tak se rozhlédněte kolem sebe…. příležitostí máme v dnešní době vážně obrovské množství a stojí za to se jim podívat pod pokličku. Všechno vyžaduje určité úsilí, ale pokud využijete příležitosti, která je chytrá a která vás dokáže dovést tam, kam chcete, proč toho nevyužít?

Věřím, že hodně lidí touží právě po tom být v životě flexibilnímít život ve vlastních rukou. Proto vás budu ráda inspirovat v tom, že to JDE. Kdo vám říká, že to nejde, tak se jistě sám nachází tam, odkud vy chcete pryč.

Pokud tedy někoho intuitivně podnikání táhne, běžte do toho a připravte se, že začátky budou náročné, jakožto jsou úplně všude. Co se jeví jako „těžké“, stojí za to překonat. Inspirujte se těmi, kteří už to dokázali. Dnes už jsou k dispozici příležitosti, kde člověk může začít zároveň při zaměstnání s nulovým rizikem a postupně si buduje stabilní podnikání. Jsou to příležitosti, kdy člověk pracuje tvrdě, ale v uvozovkách JEDNOU.

Málo lidí si v dnešní době plní své sny právě proto, že jim jejich strachy nebo názory ostatních brání. Nenechejte se zvyklat, vykročte vpřed a změňte svůj život právě tak, jak si to skutečně přejete.

Dokáže to úplně každý, kdo si uvědomí, že úspěch není otázkou štěstí, ale že „bydlí v NAŠÍ HLAVĚ.“

S láskou

Moni C.

Tip na související článek: 5 tipů, jak lze podnikat.