Vždy jsem byla tzv. „tintítko,“ ovšem zhruba v 17 letech se to změnilo a začala jsem přibírat. Nikdy jsem neměla vyloženě nadváhu, ale byla jsem pěkně oplácaná a sama sobě jsem se nelíbila. Pamatuji časy zoufalství, především v době, kdy jsem se vrátila z USA, kde jsem přibrala ještě dalších více jak 10 kg a dlouho to nešlo sundat.
Dnes je tomu naštěstí jinak a posdílím s vámi 5 pravidel, kterých se držím a které vnímám jako základní princip ke spokojené postavě. :)
Rozhodně si nebudu hrát na odborníka, nýbrž vám předám poznatky čistě ze své vlastní zkušenosti. Pokud žijete zdravěji, jíte kvalitně, hýbete se, milujete lidi kolem sebe a především sami sebe (zdravá sebeláska), je dokázáno, že vašich mozkových buněk ve skutečnosti přibývá a tělo si tvoří nové zdravé buňky. Kdežto pokud žijete ve stresu, stravujete se „jak se dá“, nemáte dostatek kvalitního spánku, pak se ve vašem těle drží toxíny, máte v sobě tzv. jedy, které nemůžou pod velkým nápětím ven, což způsobuje to, že orgány fungují mnohem pomaleji. Tento proces se přirozeně děje s přibývajícím věkem, kdy se náš metabolismus zpomaluje rok co rok a proto je důležité nenechat nic náhodě a dobře se o sebe starat.
Tady jsou tedy moje aktuální osobní základní pravidla pro udržení FIT postavy a k tomu pár poznatků:
Naše tělo je produktem našich myšlenek. Jaký máte pocit, když si dáte čokoládu, zmrzlinu nebo nějaký ten knedlík? Cítíte se provinile?
Jaký je váš celkový postoj a jak moc máte rádi své tělo a vůbec celkově sebe? …nad tímto se hluboce zamyslete a upřímně si odpovězte.
Hodně lidí se často vymlouvá na GENY… máme v rodině „velký zadek“. Pokud tomu vážně věříte, pak i já věřím, že velký zadek máte. Přesvědčili jste sami sebe, což znamená, že máte pravdu.
Více info k tomu, jak funguje naše mysl, jak nad ní převzít kontrolu a jak tím ovlivnit vnější realitu, naleznete v online kurzu.
Důležitý tip pro všechny, kteří pracují na své fit postavě:
Mějte rádi svou postavu takovou, jaká je TEĎ. Od teď už ani jedno zkuhrání o tom, že nejste spokojeni, že s tím „musíte“ něco udělat a tak dále. Čím více budete „brečet“ nad svou špatnou postavou, ať už nahlas nebo jenom sami pro sebe, o to víc bude špatná, je to jednoduchý zákon, který funguje.
Můj ranní rituál, mimo jiné, je sklenice vlažné vody s citrónem. Nepiju vůbec kafe (protože mi doopravdy vůbec, ale vůbec nechutná, ale moc dobře voní), slazené limonády viz. coca cola, sprite si dám velmi, ale velmi výjimečně. Piju výhradně čistou vodu, kvalitní čaje, občas s citrónem a medem. Jednoznačně doporučuji eliminovat slazené nápoje, omezit kávu s mlékem a soustředit se primárně na čistou vodu, ideálně bez chlóru. Máte doma filtr? Toto téma je velmi zajímavé a nejen to – doporučuji si pořídit knížku: „Nespěchejte do rakve“ – Tomáš Kašpar. Líbí se mi jedna konkrétní zpětná vazba na tuto knihu, kterou jsem přečetla jedním hltem za večer:
„Kdo se nechce uzdravit, ať tuto knihu raději nečte, protože by mohla být pro jeho zdravotní problémy velkým nebezpečím.“
Kdo si ji přečte, jistě si následně pořídí i další dva díly.
Jaký je ideální denní poměr vody pro své tělo? Správné množství vody není pro všechny lidi stejné.
Vzorec zní: vaše váha x 28 ml = minimální množství vody za den. V létě a při sportu přidejte, zrovna tak pokud pijete kávu.
Pijete tedy dostatek vody? :)
Věřím této teorii našich předků a podle toho se i řídím, lépe řečeno to MĚ OSOBNĚ nejvíce vyhovuje. Dřív jsem se snažila následovat rady z chytrých časopisů o tom, jak bychom měli jíst 5 až 6 krát denně. Bohužel mi to moc nešlo a cítila jsem se „tučně“ i když jsem jedla malé porce. Věřím, že klíčovým faktorem našeho zdraví jakožto i odbourávání tuků v těle je zdravá detoxikace. To je proces, kdy se tělo zbavuje toxínů, což dělá přirozeně.
Jenže detoxikace NEMŮŽE probíhat v době, kdy tělo zpracovává porci nového a zase nového jídla. Probíhá především přes noc a právě v době klidu zažívání mezi jídly. Pokud tedy jím 5x až 6x denně, pak moje zažívání jede na plné obrátky celý den a nemá čas odpočinku, tedy detoxikace.
Co se týká konkrétních surovin, tak by se dalo říct, že jím zhruba podle uvedené pyramidy, kterou najdete s přesným vysvětlením ve zmiňované knize. Pokud mám chuť na pizzu, dám si ji. Pokud mám chuť na zmrzlinu, dám si ji. Musím se tedy přiznat, že největší oříšek je pro mě čokoláda – viz. podvědomé vzorce z dětství. Protože si uvědomuji, jak cukry toxikují naše těla, tak jsem začala hledat zdravější varianty a už čoko pamlsky nejím až tak často jako dřív. Nejsem tedy žádný radikál a už vůbec nemám ráda striktní pravidla o tom, co bych přesně mohla a co ne, natož si vážit jídlo nebo počítat kalorie, to už je na mě moc. Dokonce po smrti přítele jsem začala dost kouřit. 2 roky dozadu jsem udělala rozhodnutí, že už končím a když budu mít chuť, tak si občas dám, třeba s holkama u vínka nebo pivka. A světe div se, funguje to. Když si dáte jednou za čas nějaký ten knedlík, pivo, čokoládu a tak podobně, prostě tu řadu, která je prý ta „špatná“ co škodí zdraví, tak věřte, že JEDNOU ZA ČAS to tělo fakt zvládne. Pokud mátě zdravou chuť, ve smyslu že si to jdete UŽÍT, tedy, že nejdete zajídat nebo zapíjet žal, tak je to vskutku v pořádku. Není nutné být radikál a příliš tvrdý sám na sebe – to totiž není zdravé samo o sobě a může uškodit víc, než samotná čokoláda apod.
Základem hezké postavy je bezesporu pohyb a pravidelné cvičení. Profi posilovna a velká dřina ovšem není podmínkou. V oblasti, kde žijeme není posilovna a tak si zacvičím doma s youtube videem, mám pár oblíbených, většinou tomu věnuji cca 10 – 20 minut ráno. Přes zimu procházka s pejskem a čerstvý vzduch, meditace a tak podobně. Přes léto mám pohybu více, hlavně plavání. To mě moc baví a je to znát.
No a nezapomínejme na dýchání – brániční dýchání je velmi zdravé, dýchat plynule a do břicha. Ze začátku je potřeba se na to hodně soustředit, později to bude již přirozené. S dýcháním mám vcelku zajímavé zážitky, ale to někdy příště.
Antioxidanty = vitamíny, minerály, stopové prvky, nenasycené mastné kyseliny – máte jich ve svém těle dost? Jak je možné to zjistit? Jsou dvě možnosti: jedna metoda je invazivní (biopsie) a druhá neinvazivní (biofotonický skener). Když jsem byla změřena já neinvazivní metodou, ukázalo se, že moje hodnoty jsou velmi nízké a upřímně řečeno jsem moc akčně nereagovala, ve skutečnosti mi to šlo jedním uchem tam, druhým ven. Nerozumněla jsem proč bych měla mít vyšší antioxidační hodnoty, myslela jsem si, že je to stejně jenom tah, jak mi prodat nějaké zázračné preparáty a doopravdy jsem to tenkrát nakonec nechala plavat.
Až cca o 7 měsíců později, kdy jsem se shodou okolností mezitím dostala k určitým studiím, mi to všechno začalo dávat smysl. Začala jsem se tím více zabývat a pracovat na zvýšení antioxidantů ve svém tělo. Začalo mi zase dál mizet vitiligo, se kterým jsem si dlouho nevěděla rady a světe div se, ono to má i svůj DŮVOD a spojitost s FIT postavou.
Více o tom, jak zvyšovat příjem antioxidantů v těle si můžete přečíst například v knížce Nespěchejte do rakve nebo jednoduše čerpejte z kvalitních zdrojů a ve finále, VÝSLEDKY VŽDY MLUVÍ ZA VŠE.
Ať se daří
S láskou
Moni C.
PS: Kdo by chtěl TIPY na super pomocníky na cestě cítit se skvěle ve svém těle, tak jukněte tady: