Jaké nebezpečí hrozí v Egyptě?

Rádi byste s chutí vyrazili do teplého kraje třeba jako je Egypt? …. užít Rudého moře, krásného šnorchlování, potápění, trochu památek nebo jen leháro a relax, hlavně ať je pohoda a klid? Hodně lidem v tom již nějakou dobu brání zprávy o nebezpečí v Egyptě a já průběžně stále dostávám otázky typu:

„Je tam prosímtě bezpečno? To se tam nebojíš?“

Jak to tu tedy konkrétně s náma vlastně je a jeké nebezpěčí tu skutečně hrozí? Žiju v Egyptě více jak 13 let a pro mou lásku pocházející ze Slovenska je Egypt druhým domovem už 21 let. Jsme tedy takový normální, no asi pro hodně lidí spíš nenormální česko-slovenský pár žíjící na pláži u Rudého moře, kde nám je nesmírně dobře – kdyby nebylo nebo kdyby to tu bylo tak nebezpečné, věřte, že tu žít doopravdy NEBUDEME … až zas tak nenormální nejsme. :)

Prvních pár let jsme strávili v Hurghadě a posledních pět let užíváme více na jihu, v oblasti Marsa Alam. Žijeme takzvaně „Na samotě u moře,“ v domečku na pláži, máme 4 rozmazlené kočky a aktuálně jednoho pejska. Jsme šťastní, úspěšně podnikáme, milujeme cestování, chodit bosky, meditovat a prostě užívat života. Barák i auto můžeme mít otevřené a odemčené přes noc a maximálně se stane to, že uprostřed noci řve Hugo (kocour), že chytil kraba nebo ještěrku a potřebuje se s tím akutně pochlubit.

Naši sousedé jsou převážně italského původu, velmi zábavní, veselí a trochu blázniví. Když jim zrovna jedna z našich úžasných kočiček neškrábe venkovní sedačky nebo nechytá ptáčky na zahradě, tak si myslíme, že nás mají celkem rádi. Takže atmosféra je přátelská a dokonce se sem stěhuje stále více našich krajanů. Asi se začíná méně koukat na televizní noviny. :) Pět minut pěšky po pláži se nachází čtyřhvězdičkový hotel, aktuálně dost oblíbený hlavně česko-slovenskou klientelou pro svou krásnou lagunu, dlouhou pláž, rozmanitost, skvělé šnorchlování, windsurfing, kitesurfing, paddle boarding a tak dále. Vzdálenost od letiště je cca 30 minut jízdy autem.

Jižní oblast Egypta zvaná Marsa Alam má své kouzlo – věděli jste například, že se v této jižní části nachází pláž zvaná Sharm El Luli, která spadá do listu TOP 20 nejkrásnějších pláží na světě? To v televizních novinách určitě nehlásí, stejně tak neukážou skutečnou realitu a pravdu z turistické oblasti, naopak se spíše stále upozorňuje na nebezpečí. Samozřejmě, že stát se ve finále může cokoliv, kdykoliv a hlavně KDEKOLIV. Rozhodně tady ale nečíhá žádné nebezpečí v tom smyslu, jak se stále tolik lidí domnívá. Už se případně tedy není nutné ptát, zda se tu nebojím… doopravdy ne, ba naopak.

Způsobem jakým dnes žijeme tu v Egyptě sice nežije úplně každý, ale takové ty všeobecné představy jsou už příliš zastaralé a Egypt si zaslouží ukázat i tu pozitivnější stránku a zároveň je třeba říct, že „jaké si to člověk udělá, takové to bude mít.“

Na závěr bych ještě ráda zmínila jednu věc. Život, který žijeme dnes jsme nedostali od Jéžiška k Vánocům – lidé mají často tendenci vidět už jenom konečný výsledek, ale vůbec si neuvědomují, kolik je za tím práce, odhodlání, porážek, přakážek, „kotrmelců“ a tak dál……… Byly časy, kdy jsme měli obrovské krize, ať už pracovní nebo vztahové.

A víte co nakonec vždy zvítězí a vše vyřeší? …

LÁSKA

To už ale odbočuji… někdy příště :)

S láskou Moni C.

PS: Někomu se možná  bude hodit ještě pár odpovědí na nejčastější dotazy: na letišti se platí 25 dolarů na osobu za vízum (vyplatí se je uhradit tedy spíš přímo na letišti, než přes CK, která to má většinou dražší). Bankomat vám při výběru vydá rovnou egyptské libry (poplatek za výběr je u většiny bank 100 Kč). České koruny tu nezužitkujete vůbec, ani je nelze vyměnit. Vyplatí se brát spíš dolary, Egypťani poslední dobou berou dolar skoro stejně jako euro. Pokud vás někdo bude uhánět, ať si něco koupíte a vy nechcete, nejlepší způsob je slušně poděkovat a ignorovat. Platit kartou lze již běžně na mnoho místech.